انواع کولرگازی

 انواع کولر گازی:

۱٫اسپلیت ها (دوتکه ها)     ۲٫پنجره ای     ۳٫پرتابل (قابل حمل)

انواع اسپلیت ها:

۱٫دیواری  ۲٫ ایستاده  ۳٫سقفی زمینی (زیرسقفی)   ۴٫کانالی (داکتی)   ۵٫کاستی

اسپلیت دیواری که بیشترین فروش و کارایی را دارد و معمولا در محیط های مسکونی و اداری کوچک استفاده شده عمدتا” از ظرفیت ۷۰۰۰ الی ۳۶۰۰۰ بی تی یو برساعت تولید شده در نوع سرمایشی یا سرمایشی گرمایشی.

انواع کمپرسور و سیستمها در کولرگازی:

۱٫پیستونی :این کمپرسورها از ظرفیت ۱۸۰۰۰ تا ۳۶۰۰۰ بی تی یو تولید شده و بخاطرصدای زیادو مصرف بالا عمدتا”دیگر تولید نشده و از رده خارج می باشند.

۲٫روتاری : کمپرسورهای روتاری از ظرفیت ۷۰۰۰ الی ۳۶۰۰۰ بی تی یو تولید شده و کم صدا و کم مصرف بوده و درهنگام تعویض کمپرسور و خرید یک دستگاه جدید قیمت پایین تری دارند

۳٫اسکرال :این کمپرسورها از ظرفیت ۲۴۰۰۰ الی ۹۶۰۰۰ بی تی یو تولید شده و به دلیل صدای کم و قدرت بالا و مصرف پایین تر در مدل های ۳۰۰۰۰ و بالاتر کاربرد زیادی دارند که معروف ترین مارک ها کمپرسوراسکرال کوپلند و یا دایکین می باشند.لازم به توضیح است کمپرسور اسکرال به دلیل قدرت بالا در فاصله لوله کشی بین پانل و کندانسور بیشترین میزان را می تواند پوشش دهد.

دو سیستم اصلی در کولرگازی و کمپرسور وجود دارد:

۱.کمپرسور معمولی یا دورثابت      ۲.کمپرسوراینورتر یا دور متغییر (راندمان بالا)

در کولرگازی دورثابت همیشه کمپرسور با حداکثرتوان کار کرده و هربار که خاموش و روشن گردد توان زیادی مصرف می کند به اصطلاح آمپر می کشد اما درنوع اینورتر یا دورمتغییر بسته به دما و رطوبت محیط و همچنین دمای تنظیم شده توسط کنترل دستی دور کمپرسور تغییر می کند و فقط یکبار روشن و خاموش می شود در نتیجه چون با دور کم (توان کم) یا متوسط و یا دور بالا (توان حداکثر) کارکرده و اضافه خاموش روشن نمی شود (اوتومات کردن و استارت اضافه) مصرف کمتر و صدای کمتری دارد و بین ۵۰ الی ۷۰ درصد مصرف کمتر هرچندکه حدود ۳۰درصد قیمت بالاتری دارد که در دوره یکساله قابل برگشت است.

اسپلیت های اینورتر که ۵۰ تا ۷۰ درصد کم مصرف تر هستند با برچسب انرژی A و یا +A عرضه می شوند ( به یاد داشته باشید اگر اسپلیتی با برچسب های مذکور دربازار مشاهده کردید دلیل بر اینورتر بودن آن نیست چون سیستمهای معمولی هم می توانند با برچسب انرژی A ساخته شوند البته در بعضی ظرفیت ها، اما اسپلیت با سیستم اینورتر ۵۰ تا ۷۰ درصد کم مصرف تر از معادل خود در سیستم معمولی است)  نتیجه: تنها اسپلیت اینورتر است که راندمان بالا و مصرف کمی به معنای واقعی دارد.

مبرد های (گاز خنک کننده) اصلی در کولرگازی:

۱٫گاز فریون ۲۲ ( مخرب برای لایه ازون) و از ابتدای سال ۲۰۱۵ از چرخه تولید خارج شده است

۲.فریون۴۱۰ (دوستدارمحیط زیست و راندمان بالا) بیشترین مصرف بخصوص در سیستم های اینورتر

۳٫فریون۴۰۷ (دوستدارمحیط زیست و راندمان بالا) با کاربرد متوسط و جایگزین خوبی برای گاز فریون ۲۲

رده انرژی و برچسب انرژی در کولرگازی:

رده و دسته بندی انرژی ایران در دستگاههای برقی ۷ دسته بوده (A الی G) که A کم مصرف ترین و پربازده ترین و G پرمصرف و کم بازده است و رده انرژی A و B بهترین حالت ممکن است و از اواسط سال ۲۰۱۱ میلادی ورود دستگاهها با برچسب انرژی آ و ب مجاز بوده اما لازم است بدانید به اطلاعات فنی موجود در کاتالوگها مراجعه کنید و سه عامل اصلی زیر را بسنجید و مقایسه نمایید: البته دستگاه های با رتبه بالاتر مانند +A و ++A نیز تولید می شود و در آینده نیز استاندارد های انرژی در ایران مانند اروپا بهبود بیشتری خواهد یافت.

۱٫ وات مصرفی دستگاه که باید کمتر باشد و همچنین ظرفیت خالص بالاتر از ظرفیت اسمی

۲.آمپر مصرفی که باید کمترین بوده که دربرخی کاتالوگ ها فقط وات مصرفی دیده می شود که آن عدد (وات مصرفی)را تقسیم بر۲۲۰ نمایید تا آمپر مصرفی دستگاه مشخص شود.

۳٫ نرخ بازدهی انرژی(EER): که این فاکتور اصلی در برچسب انرژی بوده و هرچی عدد بالاتری باشد نشان بهتر بودن است که از تقسیم وات ظرفیت بر وات مصرفی حاصل شده و بین ۲٫۲۰ تا ۳٫۲۰ و بالاتر می باشد برای مثال برچسب A نرخ بازده انرژی آن ۳٫۲۰ و بالاتر باید باشد و برچسب B عدد نرخ بازده انرژی آن بین ۳٫۰۰ تا ۳٫۲۰ باید باشد…در واقع مهم میزان بالای این عدد مهم است نه صرفا وات یا آمپر فقط.

مناطق آب و هوایی در انتخاب کولرهای گازی:

۱٫معتدل   ۲٫سردسیر    ۳٫گرم و مرطوب (حاره ای یا تروپیکال)

در ایران کولرگازی برای مناطق معتدل یا گرم وارد یا تولید می شود که نوع معتدلT1 تا دمای ۴۳ درجه و نوع حاره ایT3 تا دمای ۵۲ درجه سانتی گراد قابلیت کارکرد دارد.دستگاه می توانددر نوع حاره ای سردوگرم تولید شود. البته کمپرسور های جدید حاره ای تا ۶۰ درجه دمای بیرون نیز قابلیت کار دارند مانند ال جی.

ویژگی ها و امکانات اصلی یک کولرگازی اسپلیت:

۱٫سرمایش بی نظیر ۲ .رطوبت گیری  ۳٫زیبا و دکوراتیو  ۴٫مجهز به فیلترتصفیه هوا   ۵٫ریموت کنترل دستی یا دیواری  ۶٫کم حجم  ۷٫امکان کمک گرمایش (اسپلیت اینورتر امکان گرمایش کامل می دهد)  ۸٫عدم انتقال آلودگی از بیرون به داخل   ۹٫کارایی بالا  ۱۰٫تنظیمات ساعت و تایمر  ۱۱٫گردش خودکار هوا  ۱۲٫توزیع یکسان سرمایش در کل فضا   ۱۳٫مصرف متوسط و مفید

اجاره انواع کولر:
اجاره کولر گازی ایستاده بانکی در ۵ برند در تعداد بالا
اجاره کولر آبی در۴ برند
اجاره کولر گازی پرتابل در ۷برند در تعداد بالا
اجاره کولر پنجره ای ۱۸۰۰۰ ، ۲۴۰۰۰، در تعداد بالا
اجاره پنکه ایستاده صنعتی افشان و معمولی
اجاره پنکه ایستاده
تونل سرما
ستون سرما
و موارد دیگر
۰۹۱۲۲۲۱۱۰۹۳ و ۰۹۱۲۴۳۳۲۵۰۶ و ۰۲۱۳۳۱۸۴۹۳۱ و ۰۹۱۰۲۲۱۱۵۹۳ و۰۹۱۹۷۱۳۵۱۳۴ و ۰۹۱۰۹۷۵۱۵۶۳

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *